2010-06-14

Linux dla chemika, cz. 5 - Kalzium

Kalzium - chemiczny scyzoryk

Gdyby jednym zdaniem spróbować opisać program Kalzium należałoby przedstawić go jako elektroniczny układ okresowy pierwiastków (w skrócie UOP). Jednak owo stwierdzenie jest tylko półprawdą. Kalzium, pierwotnie stworzony z myślą o byciu po prostu układem okresowym zawierającym podstawowe informacje o pierwiastkach, rozwinął się w wielozadaniowe narzędzie informacyjne dla chemika, taki chemiczny scyzoryk.


Rys. 1 - Główne okno programu Kalzium

2010-06-10

Dragonia Magazine nr 37

08.06.2010 został wydany kolejny numer darmowego czasopisma o tematyce open source – Dragonii Magazine.

Team Dragonia Magazine wydał kolejny, już 37 numer swojego pisma. Zapraszamy do pobrania, przeczytania i podzielenia się uwagami na naszym forum.

W numerze:
Przyspieszone wprowadzenie do Solarisa, informacje o PC-BSD, PCLinuxOS oraz CAELinux, dystrybucji przeznaczonej dla inżynierów i naukowców. Obok ciekawego felietonu mamy interesujący artykuł o optymalizacji firewalla. Świat nie tylko Linuksem stoi, więc dla użytkowników dominującego na biurkach systemu mamy artykuł jak sobie ułatwić życie korzystając z Subversion i sympatycznego programu TortoiseSVN.
To nie wszystko. Na deser mamy jeszcze artykuły o p2m oraz CAD i GIS pod Linuksem.

Numer można pobrać z działu Download.

Zapraszamy do lektury.

Redakcja

2010-06-03

Podział naukowców (w naukach ścisłych)

Pisząc krótko, naukowcy w naukach ścisłych* dzielą się na następujące typy (podział jest nieco humorystyczny):

  1. Myśliciel-filozof - Zastanawia się "Co by było gdyby..." lub "Dlaczego...?". Gdy już znajdą odpowiedzi na te pytania, to przy okazji powstają nowe teorie, np. teoria grawitacji lub mechanika kwantowa. Ich ulubioną bronią jest Gedankenexperiment.

  2. Matematyk-futurysta - Tworzy nowe gałęzie matematyki, po to by udowodnić, że jeśli nasz Wszechświat ma kształt 24-wymiarowego torusa zawiniętego w kształt precla bawarskiego to da się wyjaśnić anomalie w prędkości sond Voyager.

  3. Programista - Cieszy się gdy za pomocą trików na jakiśtam wielowymiarowych macierzach uda mu się uprościć obliczenia korelacji elektronowej z rzędu ~n8 do rzędu ~n5ln2.

  4. Praktyk - Takich jest najwięcej. Prowadzą doświadczenia lub je interpretują. Potrafią zrobić w odpowiednich proporcjach kogiel-mogiel ze związków których nazwy mają po kilkaset znaków lub wyjaśnić co znaczy ten maleńki pik na widmie.


* Raczej zawężam się tu do fizyki i chemii, czyli do nauk określanych angielskim terminem fundamental science.