Przykład 1. Załóżmy, że chcemy ściągnąć wykłady zapisane w plikach PDF i PPT rozmieszczone w odpowiednich katalogach (np. z podziałem na lata). Uruchamiamy wtedy ściąganie poleceniem:
wget -r -H -l 2 -A pdf,ppt -np http://jakiśtamserwer/
gdzie opcja -r oznacza oczywiście ściąganie rekurencyjne, -H zabranie przechodzenia między hostami w trakcie podążania przez wget między odnośnikami, -l 2 określa 2 poziom podążania przez wget między odnośnikami (należy go dobrać odpowiednio do struktury ułożenia danych które chcemy ściągać, aby nie ściągnęło się nam pół strony uczelni), -A pdf,ppt określa tylko jakie pliki chcemy ściągnąć, zaś opcja -np zabrania przechodzenia do wyższych poziomów hierarchii plików niż ta startowa w trakcie podążania przez wget między odnośnikami.
Przykład 2. Wykład istnieje w postaci pliku HTML z obrazkami i ewentualnymi odnośnikami.
wget -r -H -l 1 -k -np http://jakiśtamserwer/plik.html
Opcje w większości są takie same - opcja -k odpowiada za konwersję odnośników tak by wskazywały na dopiero co ściagnięte pliki lokalne. Parametr -l należy oczywiście dobrać odpowiednio ostrożnie.
Inne programy które mogą być pomocne to: aria2 (nie oferuje pobierania rekurencyjnego ale umożliwia pobieranie wielu plików na raz) i pavuk (oferuje ściąganie rekurencyjne, ale go za dużo nie testowałem).
Dobrze wiedzieć, dzięki
OdpowiedzUsuń