2011-06-26

3 ciekawe aplikacje, cz. 1

Co jakiś czas mam ochotę potestować nowe, ciekawe aplikacje linuksowe - w niektórych przypadkach po pewnym czasie zapominam jak się nazywają...

Z drugiej zaś strony, niektóre programy warto polecić - co też niniejszym zamierzam czynić. Wpis, a raczej przewidywana seria wpisów, jest zainspirowany podobnymi wpisami na blogu Hadreta - skoro on może to i ja także.

WatchVideo


Program który pozwala oglądać i ściągać filmy z YouTube i serwisów "youtubopodobnych". Umożliwia także konwersję ściągniętego pliku FLV do formatu OGG. Ciekawą funkcją jest wyłapywanie przez program linków do różnej maści filmików z otwartych kart przeglądarek Firefox i Chrome.


Program można ściągnąć stąd lub stąd.


UMPlayer


Kolejny graficzny interfejs dla MPlayera - silnie wzorowany na SMPlayerze. Aplikacja umożliwia także wyszukiwanie i oglądanie filmików z YouTube i SHOUTcast bezpośrednio w oknie programu.


Strona domowa programu: http://www.umplayer.com/

Twindy


Ciekawy menedżer okien - chociaż mi niezbyt pasuje. Oparty jest na modelu, hmm, panelowo-zakładkowym. Lewą stronę ekranu zajmuje panel z przyciskami uruchamiającymi aplikacje oraz z paskiem zadań przypominającym zakładki, zaś prawa jest podzielona na dwie części: "okno górne" - zazwyczaj zajęte przez aktualnie działającą aplikację, oraz "okno dolne" - przeznaczone zazwyczaj na konsolę.

Strona domowa programu to http://www.niallmoody.com/twindy/, ale ostatnio nie była dostępna. Po zrzuty ekranu (bo nie chciało mi się robić własnych) odsyłam zatem pod adres http://www.gilesorr.com/wm/notes/twindy.html.


Opisy w/w aplikacji może nie są wyczerpujące (ja nie byłem wyczerpany pisząc je), ale myślę, że dla niektórych będą zachętą do przetestowania kilku nowości.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy program, jednak aplikacje tego typu przestają mieć racje bytu. Kto wie jak potoczy się popularność HTML5 i natywnej obsługi video

    OdpowiedzUsuń