2011-11-13

Przeglądarkowe testy HTML5

Zrobiłem sobie szybkie testy HTML5 dla kilku posiadanych przeze mnie przeglądarek WWW i wyniki przedstawiają się następująco (podano także numer wersji przeglądarki oraz nazwę silnika renderowania stron internetowych):

Nazwa Wersja Silnik Wynik testu
Chrome 15.0 Webkit 342 pkt. + 13 pkt. bonusowych
Rekonq 0.8 Webkit 293 pkt. + 14 pkt. bonusowych
Konqueror 4.7.3 Webkit 288 pkt. + 14 pkt. bonusowych
Opera 11.52 Presto 286 pkt. + 7 pkt. bonusowych
Opera Next 12.0 (beta) Presto 336 pkt. + 9 pkt. bonusowych
Firefox 8.0 Gecko 314 pkt. + 9 pkt. bonusowych


Wnioski: Różnice pomiędzy przeglądarkami nie są bardzo duże - są o wiele mniejsze niż w czasach gdy królował testy Acid2 i Acid3. Możliwości przeglądarek zbliżyły się do siebie. Dodatkowo większość przeglądarek (Firefox, Opera, Rekonq, Chrome) kieruje się w stronę minimalizacji interfejsu - trendu zapoczątkowanego przez Google Chrome - więc i pod tym względem upodobniają się do siebie. Ostatnie chyba najgorętszym "frontem walk" jest kwestia, która przeglądarka ma więcej, i lepszej jakości, rozszerzeń. Trzy najpopularniejsze linuksowe przeglądarki - Firefox, Google Chrome i Opera - posiadają mniejszą lub większą bazę rozszerzeń, deweloperzy czwartej - Rekonq - już pracują nad dodaniem możliwości instalowania rozszerzeń do tej przeglądarki. Myślę, że w najbliższym czasie o tym, która z przeglądarek będzie najczęściej wybierana przez użytkowników, będą decydowały drobne szczegóły ułatwiające korzystanie z przeglądarki (i tutaj na starcie najwięcej plusów ma chyba Opera) oraz, oczywiście, marketing (a tutaj najsilniejszy jest Google ze swoim Chrome).

5 komentarzy:

 1. Jeśli jest to porównanie wersji stabilnych to aktualna wersja Opery to 11.60 i osiąga ona wynik 325 pkt i 9 punktów bonusowych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm, na stronie www.opera.com wersja 11.52 jest określana jako stabilna, jaś 11.60 figuruje jeszcze jako testowa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonim wyżej sam nie wie, że zainstalował betę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przy okazji korzystania z tego testu warto by dodać, że ten test jest w pewnych obszarach powierzchowny, np. jeśli chodzi o canvas, tylko sprawdza, czy przeglądarka zgłasza obsługę 2d i samego tagu canvas, a to tylko jeden z elementów (można by o tym pisać bardzo dużo), który udowadnia, że wynik tego konkretnego testu jest bardzo niemiarodajny.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Anonimowy nr 2: Być może masz rację :-)
  Z drugiej zaś strony - gdy stabilna Opera 11.52 zawiesiła mi się 2 razy w ciągu 5 minut to zacząłem myśleć, czy ja przypadkiem bety nie używam? ;-)

  @Anonimowy nr 3: Dzięki za informacje. Ja jestem bardziej niedzielnym niż zawodowym webmasterem i aż tak głęboko w ten test nie wnikałem.

  PS. Szanowni komentujący! Starajcie się podpisywać swoje komentarze imieniem lub nickiem. Bo na razie to sami Anonimowi tu komentują.

  OdpowiedzUsuń