2009-02-12

Zamiana wzorów LaTeX-a na obrazki: Ekee i Laeqed

Ci, którzy używają LaTeX-a do składania tekstów, z pewnością wiedzą, jakie możliwości daje on w dziedzinie generowania wzorów matematycznych, nawet tych bardzo skomplikowanych. Czasami chciało by się użyć składni 'latex-owej' do wygenerowania wzoru/równania jako obrazka, który ze względu na swoją uniwersalność może oglądnięty przez każdego. Do głowy przychodzą mi dwie główne zastosowania generowania wzorów jako obrazki:
  • Umieszczanie wzorów na stronie WWW
  • Potrzeba przesłania komuś równania via mail/komunikator (bo np. tłumaczymy komuś zadanie z matematyki/fizyki, a wpisywanie wzorów w postaci samych literek i cyferek może prowadzić do niepewności odczytu)
Buszując po sieci znalazłem dwie aplikacje mogące sprostać w/w zadaniu: Ekee i Laeqed. Pierwsza z nich - Ekee - jest skryptem Ruby. Po ściągnięciu z odpowiedniej strony możemy uruchomić ją poleceniem:

ruby ekee

Ekee pozwala na eksport naszego wzoru do formatów PNG, EPS, PDF i SVG. Inną ciekawą, a pożyteczną opcją jest możliwość przeciągnięcia wzoru od razu we właściwe miejsce. To jest możemy przeciągnąć nasz wzór do menedżera plików (w moim przypadku jest to Dolphin) gdzie zostanie zapisany jako plik PNG; lub też do okna kompozycji wiadomości e-mail KMaila gdzie zostanie dodany jako załącznik. Można też przeciągnąć wzór do składowych OpenOffice (Writer, Impress), gdzie również zostanie wstawiony jako obrazek.
Od Karol Kozioł
Druga z testowanych przeze mnie aplikacji - Laeqed - jest apletem Javy. Tak więc po ściągnięciu z odpowiedniej strony możemy uruchomić ją poleceniem:

java -jar Laeqed.jar

Laeqed jest prostszą (i wolniejszą) aplikacją niż Ekee. Potrafi zapisywać obrazki tylko do formatu PNG. Posiada za to bogaty zestaw symboli do wstawienia. Trochę denerwujące dla mnie było w Laeqed to, że aby wygenerować obrazek po napisaniu wzoru w składni TeX-a należy za każdym razem wcisnąć Ctrl+Enter. Wolałbym automatyczne generowanie, tak jak w Ekee.
Od Karol Kozioł
Na koniec dodam jeszcze, że mój ulubiony komunikator Kopete posiada specjalną wtyczkę do generowania obrazków wzorów ze składni LaTeX-owej. Zwie się ona KopeTeX. Z tego co wiem, to Pidgin też posiada analogiczną wtyczkę. Linki:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz