2009-03-29

10 dróg do gładkiego przejścia na Linuksa

Dwa dni temu na ZDNet.co.uk pojawił się artykuł pt. Ten ways to smooth the switch to Linux. Wprawdzie artykuł nie jest specjalnie odkrywczy i rewolucyjny, ale pozwoliłem sobie zgrubsza i pokrótce przetłumaczyć ważniejsze tezy.

Tak więc mamy małą firmę i chcielibyśmy przesiąść się na darmowy i bezpieczny system zwany GNU/Linuksem, jednak obawiamy się oporu pracowników - dotychczasowych użytkowników Windowsa. Co robić? Jack Wallen (autor artykułu) podaje nam 10 propozycji ułatwiających migrację. Moje komentarze są zaznaczone tekstem pochyłym.

Tak więc jak to szło...

  1. Upodobnij środowisko graficzne do Windowsa. - Może użytkownik nie zauważy dużej różnicy, szczególnie jeśli wmówi się mu, że to tylko nowy zestaw ikonek ;-)

  2. Przed migracją używaj na Windowsie tych samych, znanych aplikacji, których później możesz używać także pod Linuksem; np. Firefox i Open Office - Jak wiadomo OS OS-em, ale tak naprawdę człowiek przyzwyczaja się do konkretnych aplikacji związanych z danym systemem operacyjnym.

  3. Wybierz dystrybucję odpowiednią dla początkujących. - Pod warunkiem, że to pracownik będzie dokonywał czynności administracyjnych. Bo jeśli nie to do pracy można dać mu zamaskowane Gentoo/Slackware ;-)

  4. Pozwól użytkownikom pobawić się Linuksem zanim będą go używać w pracy. Na przykład przygotuj specjalną maszynę z Linuksem, by pracownicy poznali system zanim będą musieli na nim pracować.

  5. Usuń narzędzia administracyjne z menu. Nadmiar narzędzi administracyjnych może tylko zawrócić nowemu użytkownikowi Linuksa w głowie. - Zwykły użytkownik nie będzie i tak tego używał, a i przestraszyć się może ;-)

  6. Zainstaluj Adepta. - Ale to stosuje się tylko dla dystrybucji opartych o APT...

  7. Zapewnij użytkownikom drukowane instrukcje i podręczniki - Pewnie nikomu nie chce się czytać manuali w pdf-ach, a taką książkę to można do łóżka wziąć i o Linuksie poczytać...

  8. Pokazuj ciekawe screencasty o użytkowaniu Linuksa.

  9. Zachęcaj do wchodzenia na linuksowe fora dyskusyjne i listy mailingowe.

  10. Zachęcaj pracowników do instalacji Linuksa w domu i pomóż im w tym. Dzięki temu szybciej oswoją się z systemem. - Jak wiadomo najwięcej uczymy się gdy nie musimy pracować...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz